Kitapları-1

Tarih, İz Bırakanları Yazar

Bazen iyi bazen kötü; belki az, belki çok ama illa ki iz bırakanları yazar tarih! Tabii ki kıymetli olan; yapılan pozitif katkılarla ve derin izlerle tarihe mâl olmaktır… İşte Edibali bu güne kadar yaptıklarıyla daha şimdiden tarihe onurlu ve değerli imzalar atmayı başarmıştır.

Edibali’nin başarılarını, siyasal ve sosyal açıdan yaptığı hizmetleri anlatmaya geçmeden önce kısaca Aykut Edibali’nin öz geçmişini bir yerel gazetenin ifadeleriyle sunalım:

“Aykut Edibali, Afyon ilinin Sandıklı ilçesinde, 1942 yılında doğdu. Babası merhum ve mağfur Osmanlı devletinin manevi kurucularından Şeyh Edebalı hazretlerinin soyundan Sandıklı ulemasından, müderris Hacı Ahmed efendi hoca oğlu, Mustafa hoca oğlu tüccar Ali efendi merhum. Annesi aynı sülaleden Hüseyin hoca kızı Rahime Edibali Hanım. Bu sülale halen Sandıklı’da Edibaliler diye tanınır ve anılır. Ümmühan hocazadeler diye ananlar da vardır. Ümmühan hoca ve öğrencisi ve gelini, nineleri, hanım vaiz ve âlimler silsilesinden.

İlköğrenim ve orta öğrenimini Afyon’da yaptı. İlkokulu Afyon Dumlupınar İlkokulu’nda, orta öğrenimini ise Afyon Lisesi’nde tamamladı. Afyon Lisesi’nde çok başarılı öğrencilerdendi. Devamlı iftihar listesine geçen, öğretmenleri ve arkadaşları tarafından sevilen Edibali okulda doçent diye çağrılırdı.” (Afyon Birlik, 15 Ekim 2001)

Bundan sonrasını biz devam ettirelim. Edibali, pek çok ünlünün yetiştiği Afyon Lisesi’nin, ardından İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olur. 1976 yılında Kayseri eşrafından kendisi gibi Hukuk eğitimi alan ve Mücadele Birliği’nin fikirlerini yüreğinde hisseden Filiz Hanımla evlenirler… Askerliğini kısa dönem olarak İzmir Narlıdere’de yapar. Akabinde Edibali ailesi İzmir’e yerleşir ve 1991 yılına kadar İzmir’de ikamet ederler. Bu dönemde Ali, Rahime, Rabia, Ahmet, Mehmet ve Zehra isimli pırıl pırıl altı çocukları dünyaya gelmiş genç yaşlarında hepsi de Millet davasının hizmetine girmişlerdir.

 

 

 

 

bir yorum bırakın