MİLLET BU İKİ ADAYDAN BİRİNİ SEÇMEYE MECBUR EDİLEMEZ


Saygıdeğer Basın Mensupları,
Aziz vatandaşlarım,
Bildiğiniz gibi cumhurbaşkanlığı seçimleri ikinci tur olarak karşımıza tekrar gelecektir.
Millet Partisi ilk turda da belirttiği gibi mevcut cumhurbaşkanlığı sistemine karşı olup ıslah edilmiş parlamenter sistemi savuna gelmiştir.


Yürürlükte olan seçim ve siyasi partiler kanunları 1960 ve 1980 askeri darbelerinin ürünü olduğu halde bugüne kadar değiştirmeyi akıllarına getirmeyen siyasi odaklar; toplumsal yapıda başarı getirmeyen (kendi diktatörlerini üreten) tek adam rejimini mi değiştirecekler? Bunun sorgulanması gerekmektedir.


Mevcut cumhurbaşkanının, istediği gibi kullanabildiği, ne olduğunu kendilerinin de bilmediği sistemin devamından yana olduğu bilinmektedir.
14 Mayıs’ta yapılan seçim bize mevcut sistemi savunan cumhur ittifakın kan kaybettiğini göstermektedir.


Diğer yandan birbirine benzemeyen ve sadece mevcut iktidarı değiştirmekten başka hiçbir gayesi olmayan Masa İttifakı da aynı şekilde istedikleri başarıyı elde edememiştir.
Meclis çoğunluğunu elde edemeyen Masa İttifakının adayı Sayın Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanlığı yardımcılıklarını bile pasta paylaştırır gibi paylaştırmaktadır.


Değerli Basın Mensupları;
Türk Milleti adına; “Ey Kılıçdaroğlu! Meclis’i kaybetmişken nasıl olacak da bu tek adamlık sistemini değiştireceksin?” diye sormak icap etmez mi?


Hal böyleyken zaten ehliyet, liyakat sahibi olmayan, ortak aklı dışlamış, adalet ve emanet sahibi olmayan mevcut adaylardan birini nasıl destekleriz?


Terör örgütlerine sırtlarını dayayanlarla, sözde dini cemaatlerle Cennet alıp Cehennem satanlarla, kendisine oy vermeyeni ötekileştirenlerle, sırf iktidarlarını devam ettirmek için Türkçe dahi bilmeyen kişilere vatandaşlık verip oy kullandırarak toplumsal dinamiklerle oynayanlarla, kısacası bizden olmayan bu iki adayla, Millet Partisi’nin temiz geçmişinin, isminin, cisminin aynı anda zikredilmesi kabul edilemez.
Bu mazlum millet iki kötüden birini seçmeye mecbur edilemez.


Cuma NACAR
Genel Başkan