Tarihçe

Genel Başkan Cuma Nacar
27 Şubat 2022
Bilge Lider Aykut Edibali'nin Hakk'a yürümesi sonrası yapılan Büyük Kurultay'da Genel Başkan Vekili Sayın Cuma Nacar Genel Başkan seçildi.
Millet Partisi Genel Başkanı Cuma Nacar
edibali
Bilge Lider Aykut Edibali Rahmet’i Rahman’a Kavuştu
14 Ocak 2022
Ankara’dan kara haber yayıldı. Karlı bir Ankara gününde acun ıssız kaldı, yürekler yırtıldı. Ateş düştü Anadolu’ya, İslâm dünyasına, Türk Dünyasına. İnsanlık öğrendi ki bir âlem öldü.
Millet Partisi
23 Kasım 1992
Yapılan büyük kurultayda Islahatçı Demokrasi Partisi isim değiştirerek Millet Partisi adını aldı.
logo
Bayrak Partisi
25 Temmuz 1992
Yaşar Yurtöven'in Genel Başkanlığındaki Bayrak Partisi, Islahatçı Demokrasi Partisi'ne katıldı.
İttifak
1991
IDP, 1991 Türkiye genel seçimlerine, Refah Partisi ve Milliyetçi Çalışma Partisi ile üçlü ittifak kurarak katıldı. Anayasaya göre iki ve daha fazla partinin birleşerek seçime katılmalarının yasak olması sebebiyle bu üç partinin ittifakları kâğıt üzerinde resmî bir belgeye dayanmadı. Bu nedenle, IDP ve MÇP'nin milletvekili adayları seçime katıldıkları bölgelerde Refah Partisi listelerinden aday olarak gösterildiler ve böylelikle IDP toplamda üç milletvekili çıkarmıştır.
İttifak Edibali
edibali
Birinci Genel Kurul
1 Aralık 1985
Kısa zamanda yurt genelinde teşkilatlanmasını tamamlayan Islahatçı Demokrasi Partisi'nin birinci olağan genel kurulda partinin kurucusu Aykut Edibali genel başkan seçildi.
Islahatçı Demokrasi Partisi
22 Mart 1984
1970'li yıllarda Yeniden Millî Mücadele Dergisi etrafında toplanan 48 kişinin katılımıyla kuruldu. Kısa zamanda ülke genelinde teşkilatlanmaya başladı.
islahatci_Demokrasi_Partisi